فروشگاه

Home داستانی مرز خودخواهی مثبت و منفی

مرز خودخواهی مثبت و منفی

۶,۵۰۰ تومان

نویسنده: زینب آخوندی

شناسه محصول: 978-600-7885-29-1 دسته:

توضیحات

ما آدمها می نویسیم چون برای گفتن حرف هایمان جایی را سراغ نداریم، یا اصولاً کسی نیست که به طور دقیق و عمیق به حرف هایمان گوش بدهد.

به همین علت در واقع حرف هایمان  را روی کاغذ می نویسیم تا شاید روزی، شخصی آن را بخواند.

می توان گفت حس نوشتن نوعی از خود خواهی است. از خودمان بپرسیم چرا باید حرف هایمان شنیده شود؟

حتی گاهی وقت ها دلمان می خواهد به آن حرف ها نه تنها گوش بدهند بلکه عمل هم بکنند.

دوست داریم همه مثل ما فکر کنند؛ مثل ما زندگی کنند. و اگر در اطراف خود به این افراد برنخوریم، می رویم سراغ نوشتن به امید روزی که کسی حرف هایمان را قبول کند.

آیا این ها همه به خاطر خودخواهی نیست؟

خودخواهی چیز بدی نیست!

با همین خودخواهی است که ترقی می کنیم و به کمال می رسیم خودخواهی و خویشتن خواهی میلی است که در هر فردی وجود دارد و باید هم باشد؛ چرا که اگر این میل نبود هیچ رشدی انجام نمی گرفت کسی سراغ کارهای خوب نمی رفت؛ با کارهای شایسته انجام نمی داد که روزی آدم برجسته ای شود چون دلیلی نداشت برای پیشرفت و برجسته شدن  تلاش کند. در هر جایگاهی که بود  احساس رضایت می کرد. پس حس خودخواهی است که انسان را به سمت جلو می کشاند تا بتواند بهترین ها را برای خود داشته باشد؛ و به کمال برسد.

اگر حس خودخواهی نبود آیا هیچ وقت به سراغ آینه­ می رفتیم؟

–  آب و غذای مناسب می خوردیم؟

آیا ورزش می کردیم؟ سفر می رفتیم؟ به دیدن اقوام و آشنایان چطور؟ و تمام این آیاها فقط و فقط به خاطر حس دوست داشتن و خواستن خودمعنی پیدا می کند.

اما این حس طبیعی و زیبا نباید با حس زیاده خواهی و خودخواهی از نوع بدش مخلوط گردد و اشتباه گرفته شود. اگر این حس درست شناخته نشود ضایع شدن حقوق دیگران مطرح می گردد آن وقت دیگر همه، همه چیز را برای خود می خواهند و دیگرانی برایشان وجود ندارد. و آرام آرام به سوی خود محوری رفته و کرامت انسانی فراموشمان می شود و در نهایت سقوط انسانیت و . . .

توضیحات تکمیلی

وزن 100 g